Strona Główna     Kontakt          
 
 
  Sanktuarium

Licheń - mapa Bazylika w LicheniuW Licheniu Starym znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski (patrz mapka sanktuarium), do którego każdego roku przybywa ponad dwa miliony pielgrzymów. W 1999r. gościł tutaj Papież Jan Paweł II. Bazylika Matki Bożej Licheńskiej jest największym kościołem w Polsce, siódmym w Europie i jedenastym w świecie. Łączna powierzchnia świątyni wynosi 23 000 m2 . Wieża ma wysokość 141.5 m, a krzyż na kopule sięga 103.5 m. W dzwonnicy przy Bazylice mieści się największy dzwon w Polsce, trzeci w Europie - Maryja Bogurodzica o wadze 19 ton.

Kościół św. DorotyOprócz Bazyliki Licheńskiej na terenie Sanktuarium jest wiele innych budowli wartych poświęcenia uwagi. Są tutaj między innymi dwa kościoły. Pierwszy to kościół p.w. św. Doroty, w którym do drugiego lipca 2006 roku znajdował się cudowny obraz MB Licheńskiej (obecnie jest w Bazylice) . Budowę kościoła zaczęto w 1852r. Drugi to kościół MB Częstochowskiej wybudowano w pierwszej połowie XVIII w. Kościół uległ zniszczeniu, lecz w późniejszym czasie został odtworzony przez ks. Eugeniusza Makulskiego. W podziemiach kościoła znajduje się Kaplica Świętego Krzyża. W kaplicy jest niewielki krucyfiks, który został przestrzelony w 1944r. przez Bertę Bauer, instruktorkę Hitlerjugend, która kilka godzin po strzałach do krzyża zginęła od kul samolotu.

Licheń - SanktuariumTeren  Sanktuarium to także Plac Koronacyjny, na którym 15 sierpnia 1967r. Prymas Tysiąclecia, ks. Kardynał Stefan Wyszyński dokonał koronacji cudownego obrazu. Obiektem, który także warto zwiedzić jest Licheńska Golgota, czyli sztucznie usypana kamienna góra wznosząca się na wysokość 25 metrów. W 1976r. ks. Eugeniusz Makulski rozpoczął budowę Golgoty, a ziemię do usypania góry przywozili okoliczni mieszkańcy z wykopów pod fundamenty domów. 16 sierpnia 1987 r. Golgota została poświęcona.

Obraz MB LicheńskiejW odległości ok. 2,5 km od Lichenia Starego znajduje się Las Grąbliński, gdzie w 1850r. pasterzowi Mikołajowi Sikatce trzykrotnie objawiła się MB Licheńska. We wrześniu 1852r. obraz MB Licheńskiej został przeniesiony do kościoła p.w. św. Doroty w Licheniu Starym. Na pamiątkę objawień w lesie grąblińskim wzniesiono w 1903r. kaplicę, która została odbudowana w 1952r. po wcześniejszych zniszczeniach podczas II wojny światowej.


początek strony