Strona Główna     Kontakt          
 
 
  Atrakcje turystyczne

    Noclegi "u Jaśka" w Licheniu Starym to doskonała baza wypadowa jeśli chcemy zobaczyć najciekawsze  miejsca  Wielkopolski i sąsiednich regionów . W promieniu do stu kilometrów od Lichenia Starego znajduje się wiele atrakcji turystycznych wartych uwagi.
    Proponujemy odwiedzić między innymi:

Miejscowości:

Kórnik
Gosławice
Kłodawa
Mrówki
Gołuchów
Chełmno
Kalisz

Bieniszew
Ślesin
Kruszwica
Poznań
Toruń
Biskupin
Ciechocinek
Gniezno

 

Mapka
(kliknij aby powiększyć)

mapka-lichen

KÓRNIK

kornik-01Miasteczko znane od XIV wieku jako posiadłość możnych rodów wielkopolskich. Miejscowość ta obecnie znana jest z zespołu zamkowego, który składa się z zamku, oficyn, pawilonu ogrodowego i parku. Warto także zwiedzić kornik-02muzeum dendrologiczne z ciekawą kolekcją szyszek drzew iglastych. Natomiast po jeziorze Kórnickim pływa Biała Dama - stateczek turystyczny z którego roztacza się ładny widok na zamek i park. W okolicy Kórnika położony jest Rogalin - miejscowość z pięknym zespołem pałacowo - parkowym.


początek strony              


MUZEUM W GOSŁAWICACH

goslawice-01Siedzibę Muzeum stanowi bezwieżowy zamek, zbudowany nad brzegiem Jeziora Gosławickiego w latach 1420 – 1426. goslawice-02Możemy w nim podziwiać wystawy stałe: archeologiczną, przyrodniczo-geologiczną, ponadto ekspozycje poświęcone historii Konina, judaików, dziejów oświetlenia oraz biżuterii patriotycznej i jubilerskiej. Na terenie muzeum znajduje się również mały skansen etnograficzny.

początek strony              


KŁODAWA

klodawa-01Kopalnia Soli "Kłodawa" powstała w 1949 roku i jest obecnie największym producentem soli kamiennej w kraju. klodawa-02Wydobycie prowadzi się tradycyjną metodą górniczą, która pozwala zachować w pełni stworzone przez przyrodę walory kłodawskiej soli. Część kopalni została udostępniona dla zwiedzających. (Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem i po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym, najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem.)

początek strony              


SKANSEN ARCHEOLOGICZNY W MRÓWKACH

mrowki-01Jest to gród średniowieczny zniszczony prawdopodobnie przez Krzyżaków w XIV wieku. Na terenie skansenu została odtworzona zabudowa pierwotna - chata, wieża, palisada. mrowki-02Znajdują się tu również dwa szałasy rybackie i replika drewnianej kuźni. W ekspozycji umieszczono także przedmioty wykopane w czasie badań archeologicznych. Całość obrazuje wygląd ówczesnej siedziby rycerskiej. Skansen czynny jest w okresie od 1.IV do 30.IX codziennie w godzinach od 10.00–18.00.

początek strony              


GOŁUCHÓW

goluchow-01Rezydencja, w swej formie naśladująca zamki nad Loarą, położona jest w północnym skraju wsi w obszernym, goluchow-02liczącym 162 ha parku. Obecnie obiekt pełni funkcję muzeum. Na zamku kręcono serial "Królowa Bona". Nieopodal znajduje się jedyne w Europie muzeum leśnictwa. Ponadto w sąsiedztwie parku, w pobliskim lesie na ogrodzonym terenie żyje stado żubrów. Zwierzęta przyjmują codziennie od 7-ej rano do zmierzchu.

początek strony              


CHEŁMNO

chelmno-01Muzeum byłego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem, chelmno-02w którym zginęło ok. 160 - 200 tys. osób. Ofiary obozu to przede wszystkim ludność żydowska z okupowanych terenów Polski, Łodzi i innych gett hitlerowskiego Kraju Warty. Muzeum czynne jest przez cały rok; w sezonie (od 1.IV do 30.IX) codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00.; poza sezonem (od 1.X do 31.III) czynne tylko w dni robocze w godzinach od 8.00 do 14.00.

początek strony              


KALISZ

kalisz-03kalisz-01Kalisz uważany jest za najstarsze miasto Polski. Dawno temu był to znaczący punkt na Szlaku Bursztynowym. W mieście tym warto zobaczyć: Ratusz z tarasem widokowym, Katedrę św. Mikołaja (z 1253 roku), Kolegiatę Wniebowzięcia NMP,kalisz-02 Pałac kalisz-05Arcybiskupów kalisz-04Gnieźnieńskich, XIV - wieczną basztę Dorotkę, kościół i klasztor Franciszkanów (z XIII w.), klasycystyczny budynek teatru im. W. Bogusławskiego, Muzeum Ziemi Kaliskiej, most Kamienny, Rogatka Wrocławska, Rezerwat Archeologiczny. Wybierając się do Kalisza warto odwiedzić położoną 16 km na północny zachód miejscowość Gołuchów, która szczyci się jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce zbudowanym w stylu renesansu francuskiego.

początek strony              


BIENISZEW

bieniszew-02Bieniszew znajduje się ok. 16 km od Lichenia Starego. Osada położona jest pośród gęstych lasów gdzie prowadzi wyboisty trakt. Znajduje się tutaj szczyt Sowia Góra, na którym jest niecodzienna atrakcjabieniszew-01 – pustelnia kamedułów. Zakonnicy osiedlili się tutaj w 1663r. Dzisiaj klasztory kamedułów spotkać możemy tylko we Włoszech i Polsce. Aby obejrzeć XVIII-wieczny kościół Narodzenia NMP trzeba dostać się na teren pustelni. Prawo wstępu na teren pustelni daje kobietom możliwość zwiedzania tylko w niedziele podczas mszy, ewentualnie w drugi dzień Zielonych Świąt. Jeśli jest się mężczyzną wystarczy zadzwonić do bram pustelni i chwilkę poczekać.

początek strony              


ŚLESIN

slesin-02slesin-01 Ślesin to miasteczko oddalone 9 km od Lichenia, położone nad ciągiem jezior rynnowych: Wąsowskiego, Mikorzyńskiego, Ślesińskiego oraz Licheńskiego. Nad brzegami jezior powstały liczne ośrodki sportowo - rekreacyjne stwarzające doskonałe możliwości do aktywnego wypoczynku. Większość z nich posiada wypożyczalnię sprzętu turystycznego i pływającego. W sezonie letnim odbywają się tutaj regaty żeglarskie o Błękitną Wstęgę Jeziora Ślesińskiego oraz liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe.

początek strony              


KRUSZWICA

kruszwica-01Kruszwica położona jest ok. 41 km od Lichenia, w miejscu gdzie z Gopła wypływa Noteć. Miasto to jedna z legendarnych stolic Polski. Centrum miasta stanowi rynek o zabudowie z początku XIXw. W miejscowości tej znajduje się Mysia Wieża, która jest pamiątką po gotyckim zamku zbudowanym z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Wieża jest kruszwica-02ośmiokątem, który liczy 32 m wysokości. Nazwa wieży pochodzi od legendy o Popielu, choć wieża jest znacznie młodsza. Niedaleko wieży znajduje się jezioro Gopło gdzie są ośrodki żeglarskie i wioślarskie. W Kruszwicy znajduje się także romańska kolegiata św. Piotra i Pawła wzniesiona w latach 1120-1140 zbudowana z ciosanego granitu i piaskowca.

początek strony              


POZNAŃ

poznan-01Poznań to stolica Wielkopolski znana przede wszystkim z Międzynarodowych Targów Poznańskich. poznan-02Znajduje się tutaj wiele zabytków, których nie sposób wymienić. Są tu liczne pałace i zamki, piękne kościoły oraz pamiątki związane z początkami państwa polskiego. Zwiedzanie Poznania najlepiej rozpocząć od Ostrowa Tumskiego gdzie miał miejsce chrzest Polski, a w 968r. powstało pierwsze polskie biskupstwo. Spoczęli tutaj twórcy polskiej państwowości: Mieszko I i Bolesław Chrobry oraz ich następcy. Inne ciekawe miejsca to: Muzeum Archidiecezjalne, ratusz z początku XIV w. (obecny kształt uzyskał po pożarze poznan-03miasta w 1536r.), Muzeum Instrumentów Muzycznych, Pałac Górków, Pałac Działyńskich, Muzeum Narodowe, jedna z najstarszych bibliotek publicznych w Polsce - Biblioteka Raczyńskich, Cytadela, Muzeum Motoryzacji, Ogród Botaniczny - jeden z większych w Europie oraz dwa ogrody zoologiczne.

początek strony              


TORUŃ

torun-01 Toruń leży na schyłku dwóch krain geograficznych – Pomorza i Kujaw. Odległość od Lichenia Starego to ok. 81 km. Znajduje się tutaj ponad trzysta zabytków, które warto zobaczyć. Zwiedzanie Torunia można rozpocząć od wejścia na ratuszową torun-02wieżę, z której roztacza się niepowtarzalny widok starówki. Miejsca które należałoby odwiedzić w Toruniu to między innymi Planetarium, Kościół NMP, dom Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, ruiny Zamku Krzyżackiego oraz Ratusz Staromiejski, w którym znajduje się Muzeum Okręgowe.

początek strony              


BISKUPIN

biskupin-01 Biskupin położony jest w odległości ok. 72 km od Lichenia Starego. W miejscowości tej znajduje się słynny rezerwat archeologiczny. Są tu dobrze zachowane pozostałości obronnego osiedla kultury łużyckiej, a ślady osadnictwa na tym terenie sięgają schyłku paleolitu. Na wyspie o powierzchni ok. 2 ha została zbudowana osada o owalnym kształcie, w której znajdowało się ok. 102 domów. Powstanie osady datuje się na lata biskupin-02747 – 722 p.n.e. Oprócz osady, na terenie rezerwatu znajduje się chata pałucka z drugiej połowy XVIII w. oraz rożne wystawy związane z tutejszymi odkryciami archeologicznymi. Raz w roku (w połowie września) organizowany jest festyn archeologiczny, na którym można nauczyć się lepić gliniane naczynia, strzelać z łuku, wzniecać ogień oraz zobaczyć jakie czynności wykonywali mieszkańcy osady w Biskupinie.

początek strony              


CIECHOCINEK

ciechocinek-01 Miasto położone w odległości ok. 73 km od Lichenia. Ciechocinek jest największym i najważniejszym uzdrowiskiem w nizinnej Polsce. Miasto ma częściowo zabytkową zabudowę, znajduje się tutaj duża ilość zieleni i przyjazny człowiekowi klimat relaksu i wypoczynku. Główną atrakcją Ciechocinka są trzy największe ciechocinek-02w Europie drewniane tężnie, czyli urządzenia do odparowywania wody z solanek. Sercem Ciechocinka, a także punktem orientacyjnym jest Grzyb, czyli solankowa fontanna. Naprzeciwko Grzyba znajduje się Park Zdrojowy – najstarszy i najciekawszy park Ciechocinka, założony w 1875r. W parku znajdują się dwie ciekawe budowle. Pierwsza to drewniana muszla koncertowa, a druga to budynek Pijalni Wód Mineralnych.

początek strony              


GNIEZNO

gniezno-01 Gniezno to pierwsza stolica Polski, która była niegdyś głównym grodem Wielkopolski. W czasach pogańskich istniał tutaj dwór książęcy, a cztery pokolenia przed Mieszkiem I władzę sprawował tu ród Piasta. Do czasów dzisiejszych zachowały się liczne pamiątki historyczne jak również cenne zabytki architektury związane z historią państwa polskiego. Gniezno stanowi centrum gniezno-02turystyczne na Szlaku Piastowskim. W mieście tym warto zobaczyć: Muzeum Początków Państwa Polskiego, archikatedrę Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha wraz z podziemiami i skarbcem (obok jasnogórskiego i krakowskiego najcenniejszy w Polsce), Drzwi Gnieźnieńskie, ceglany kościół św. Jana Chrzciciela oraz kościół św. Jerzego.


początek strony